» Academics »

Affiliation


Blossom Public School(New) is affiliated by CBSE New Delhi.

Affiliation No- 1130478
School code- 45375

Curriculum


  • 1

    Our school follows the CBSE curriculum.

  • 2

    Please refer to the official website cbse.nic.in. & cbseacademic.nic.in

  • 3

    As per the instructions, we follow the NCERT books as prescribed by the CBSE.

  • 4

    Kindly refer to Uniform System of Assessment, Examination and Report Card for Classes VI-IX from Academic Year 2018-19 on wards mentioned in the school diary as well as on the CBSE website.

  • 5

    Syllabus: http://cbseacademic.nic.in/curriculum.html

  • 6

    Primary School Program (I - V) - The Primary School Program encourages inquiry and exploration, and develops children's competence in various skills - reading, writing, listening, speaking, problem-solving, observation, measurement and use of information and communications technology.The wide range of curricular and co-curricular opportunities offered helps instil in children confidence and discipline. The focus on developing communication skills helps them appreciate the value of education, as it reflects in their ability to express themselves, in addition to developing pragmatic skills.

  • 7

    Secondary School Program (VI - X) - The Secondary School Program is structured to meet children's varied intellectual and developmental needs. The curriculum builds on concepts and skills learnt in the Primary School. It ensures progression and continuity across various stages of learning in the school, and incorporates continuous evaluation and review of children's performance.The main aims of the Programme are developing skills related to writing, reading, reflecting, critical thinking, public speaking, fostering initiative among students and a desire to acquire knowledge.

Learning Materials


  • 1

    Assessment- Activities or lesson plans designed to enable student to learn skills and knowledge.

  • 2

    Assessment tool-
    1) NIIT Maths Lab- forms, templates and technologies for measuring performance.
    2) Educom Smart Class- A recording of moving visual images that show real people, place and thing that enable student to learn skill or knowledge.

  • 3

    Language Lab- The language laboratory plays an important role in the language learning process as a part of extra knowledge and enhances the students skills and interactivity. It is an audio or audio-visual installation used as an aid in modern language teaching.

  • 4

    Computer Lab- Well equipped and furnished computer labs. A computer lab is a space which provides computer services to students where they can perform their academic practical sessions. Students must follow a certain user policy to retain access to the computers.

Academic Management



  • 1

    Academic Management in BPSN is done by using resources to achieve educational goal.

  • 2

    Teaching learning process is monitored on daily basis, Teachers are masters in their subject & are professionally trained. They try to meet expectation of the society by using updated teaching methodologies.

  • 3

    Teachers undergo training to keep abreast with new knowledge practices. Teachers communicate with parents about progress of their child.

  • 4

    Time management is a key to success for academic progress various curricular activities are carried out in the school to develop reasoning, psychomotor & emotional learning. Teachers work hard to strike balance between syllabus, curricular books & co-curricular activities.

  • 5

    All round development essentially includes intellectual, moral & social development. School strives to achieve it by good academic management.

Academic Calender


Class

Month

Competition

I - X

April' 18

Drawing and Colouring

 

I-II

June

 Best out of waste

Yoga

III-IV

Shloka Recitation

V-VIII

Book mark Design Competition (V, VI)

Elocution English  Competition (VII,VIII)

IX-X

VaadVivaadPratiyogita (Topic:   SikkeKe Do Pehlu Competition

I-II

July

Spell Bee,   Clay Modelling

   

III-IV

 Spell Bee,Table Mat Printing with Vegetable / Fruits Competition

Chess

V-VIII

Spell Bee,  Palkhi making  Competition     

IX-X

Spell Bee, Web Designing (Home Page)  Competition

I-II

August

Rakhi Making Competition

Karate

III-IV

Hindi Spell Competition

V-VIII

Devotional Group song Competition

IX-X

Article Writing Competition

I-II

September

Ganpati with Grains

 

III-IV

 Inter house Races

 

V-VIII

Exotic Dessert Making – No Bake No Cook

 

IX-X

Master Chef Competition

 

I-II

October

Wonder with Origami

 

III-IV

Wonders with waste paper

 

V-VIII

Magazine Holder making

 

IX-X

Public Speaking Competition

 

I-II

November'18

Poster Making Comp. Theme Leader (FA)

 

III-IV

Wonder with Origami

 

V-VIII

Inter House Races

 

IX-X

Maths& Science      Quiz 

 

I-II

December'18

   Dance competition

 

III-IV

     Dance competition

 

V-VIII

Tribal Group Dance

 

I-II

January'19

Shlok Recitation

 

III-IV

Quiz - GK

 

V-VIII

Story Telling Competition

 



BLOSSOM PUBLIC SCHOOL (NEW),NARHE

LIST OF PROPOSED COMPETITIVE EXAMS 2018-19

Sr. No.

Name of the Competitive Exam

Organized By

Eligible students

Tentative dates- in 2018

1

HomiBhabha Exam

The Mumbai Science Teachers Association

Class VI,IX

September

2

International Informatics Olympiad

Silver Zone Foundation, New Delhi

Class I to X

October/ December

3

International Olympiad of Mathematics

Silver Zone Foundation, New Delhi

Class I to X

November/ December

4

International Olympiad of English Language

Silver Zone Foundation, New Delhi

Class I to X

November/ December

5

International Olympiad of Science

Silver Zone Foundation, New Delhi

Class I to X

November/ December

6

AkhilBhartiyaRashtrabhasha Hindi Pratyogita- Pariksha 2018

Mahatma Gandhi Rashtrabhasha Hindi PracharSanstha

Class I to X

July/August

7

Elementary and Intermediate Drawing Exam

Govt. of Maharashtra

Class VII to X

September / October



STANDARD

I TO VIII

IX

X

Periodic  Test 1 (PT1)

28/7/18

28/7/18

28/7/18

(Saturday)

(Saturday)

(Saturday)

Half yearly exam

27/10/18

27/10/18

27/10/18

(Saturday)

(Saturday)

(Saturday)

Periodic test 3(PT3)

25/01/19

Will be informed

Will be informed

(Friday)

 

---------

25/01/19

25/01/19

Pre board

(Friday)

(Friday)

Year Ending Exam

Last week of March 2019

TCs issued


March

Sr.No. Student Name Name of Parent G.R. No. Class in which student left TC No. Issue Date Remarks
1 Swara Vinod Devadkar Vinod Devadkar 4258 IV 1079 30/3/2019  
2 Mitheel Hemant Sarje Hemant Sarje 2642 IX 1080 30/3/2019  
3 Lakshya Pradeep Bhatia Pradeep Bhatia 3142 II 1081 30/3/2019  
4 Sumit Arun Pillay Arun Pillay 6 IX 1082 30/3/2019  
5 Rohit Vijay Gude Vijay Gude 236 IX 1083 30/3/2019  
6 Rezaben Sattarbhai Vahora Sattarbhai Vahora 2928 VI 1084 30/3/2019  
7 Madhavi Kamlesh Patil Kamlesh Patil 3235 VI 1085 30/3/2019  
8 Vaishnavi Shailesh Ambekar Shilesh Ambekar 3068 VI 1086 30/3/2019  
9 Sujal Rakesh Wani Rakesh Wani 828 VII 1087 30/3/2019  
10 Arnavi Sandeep Digraskar Sandeep Digraskar 2885 II 1089 30/3/2019  
11 Surabhi Samadhan Kulkarni Samadhan Kulkarni 2623 III 1090 30/3/2019  
12 Avanish Amit Salunke Amit Salunke 3217 III 1091 30/3/2019  
13 Anish Sattarbhai Vahora Sattarbhai Vahora 3865 I 1092 30/3/2019  
14 Shravani Vinod Pawar Vinod Pawar 392 IX 1093 30/3/2019  
15 Disha Pawankumar Jain 2893 II 1094 30/3/2019  
16 Jayraj Pandurang Chavan Pandurang Chavan 3156 IV 1095 30/3/2019  
17 Shravani Bapu Bailkar Bapu Bailkar 1813 VII 1096 30/3/2019  
18 Dnyaneshwari Dhananjay Mate Dhananjay Mate 617 IV 1097 30/3/2019  
19 Ayush Bapu Bailkar Bapu Bailkar 4287 I 1098 30/3/2019  
20 Raj Sachin Solaskar Sachin Solaskar 724 V 1099 30/3/2019  
21 Piyush Vaibhav Gosavi Vaibhav Gosavi 1926 III 1100 30/3/2019  
22 Aditya Baban Dongre Baban Dongre 3008 VIII 1102 30/3/2019  
23 Brahma Premsingh Patil Premsingh Patil 357 VI 1103 30/3/2019  
24 Omkar Amar Rege Amar Rege 1207 VII 1104 30/3/2019  
25 Yash Hiraman Nangude Hiraman Nangude 1012 VII 1105 30/3/2019  
26 Mayurdhvaj Anil Gaikwad Anil Gaikwad 1498 IV 1106 30/3/2019  
27 Shravani Deepak Gaikwad Deepak Gaikwad 31 VIII 1107 30/3/2019  
28 Surabhi Jadab Mondal Jadab Mondal 3880 I 1108 30/3/2019  
29 Mannat Ishwar Rajput Ishwar Rajput 1696 IV 1109 30/3/2019  
30 Anushka Natha Narute Natha Narute 1496 IV 1110 30/3/2019  
31 Vedika Ravindra Chavan Ravindra Chavan 1885 III 1111 30/3/2019  
32 Mrunal Milind Jamdar Milind Jamdar 2163 III 1112 30/3/2019  
33 Aditya Pramod Balwadkar Pramod Balwadkar 1874 III 1113 30/3/2019  
34 Harees Jahier Abbas Shaaikh Jahier Abbas Shaaikh 2338 VI 1114 30/3/2019  
35 Aayesha Jahier Abbas Shaaikh Jahier Abbas Shaaikh 2341 VIII 1115 30/3/2019  
36 Neel Umesh Ghatage Umesh Ghatage 784 V 1116 30/3/2019  
37 Gautam Shashikant kobarane Shashikant kobarane 1767 IV 1117 30/3/2019  
38 Harsh Vijay Rajput Vijay Rajput 996 IX 1119 30/3/2019  
39 Ajinkya Satish More Satish More 809 V 1120 30/3/2019  
40 Manish Mangilal Choudhary Mangilal Choudhary 976 VI 1121 30/3/2019  
41 Kailas Mangilal Choudhary Mangilal Choudhary 977 VIII 1122 30/3/2019  
42 Varun Sandeep Chavan Sandeep Chavan 1066 VII 1123 30/3/2019  
43 Pushpa Sohanlal Suthar Sohanlal Suthar 1590 VIII 1124 30/3/2019  
44 Kshitija Santosh Yadav Santosh Yadav 2313 VII 1125 30/3/2019  
45 Samarth Mahesh Deokar Mahesh Deokar 3868 I 1126 30/3/2019  
46 Anish Kaustubh Prabhune Kaustubh Prabhune 3773 II 1127 30/3/2019  
47 Hardik Abhay Mukharaiya Abhay Mukharaiya 3562 II 1128 30/3/2019  
48 Ayush Ravindra Jagtap Ravindra Jagtap 2901 II 1129 30/3/2019  
49 Ruthwik Revanthkumar Yalamanchili Revanthkumar Yalamanchili 3858 I 1130 30/3/2019  
50 Vaibhavi Shankar Patil Shankar Patil 3150 IV 1131 30/3/2019  
51 Aishwarya Rajendra Kela Rajendra Kela 3287 IV 1132 30/3/2019  
52 Pratyush Naresh Andelkar Naresh Andelkar 3020 IV 1133 30/3/2019  
53 Premjeet Ashwin Misal Ashwin Misal 3520 II 1134 30/3/2019  
54 Tapasya Prashant Kambale Prashant Kambale 3361 II 1135 30/3/2019  
55 Jairaj Mahesh Zanak Mahesh Zanak 4203 I 1136 30/3/2019  
56 Ketaki Subirvendra Khandekar Subirvendra Khandekar 2457 V 1137 30/3/2019  
57 Samruddhi Sharad Dudhe Sharad Dudhe 3401 v 1139 30/3/2019  
58 Mridul Hemant Bhosale Hemant Bhosale 3059 III 1140 30/3/2019  
59 Vaishanavi Ashwin Misal Ashwin Misal 2453 VIII 1141 30/3/2019  
60 Rachit Pravin Patil Pravin Patil 4068 I 1142 30/3/2019  
61 Tamanna Sujithkumar Anjukandi Sujithkumar Anjukandi 2222 IX 1143 30/3/2019  
62 Jayesh Pandurang Mankar Pandurang Mankar 1048 VIII 1144 30/3/2019  
63 Chiranjivi Girish Kulkarni Girish Kulkarni 19 IX 1145 30/3/2019  
64 Shravan Chandrahas Anvekar Chandrahas Anvekar 2744 IV 1146 30/3/2019  
65 Shreya Chetan Patil Chetan Patil 1570 III 1147 30/3/2019  
66 Nidhi Rushikesh Kute Rushikesh Kute 3874 I 1148 30/3/2019  
67 Shreesha Shailesh Aundhe Shailesh Aundhe 2682 IV 1149 30/3/2019  
68 Rajveer Sandeep Kadam Sandeep Kadam 2761 II 1150 30/3/2019  
69 Reyansh Ganesh Kamthe Ganesh Kamthe 4299 I 1151 30/3/2019  
70 Radhika Sunil Pawar Sunil Pawar 2013 III 1152 30/3/2019  
71 Aaryan Vijay Kalaria Vijay Kalaria 2996 III 1153 30/3/2019  
72 Soham Abhay Nadgauda Abhay Nadgauda 2527 IV 1154 30/3/2019  
73 Vedika Vasudev Jadhav Vasudev Jadhav 3552 II 1155 30/3/2019  
74 Malhar Manoj Salunkhe Manoj Salunkhe 3966 I 1156 30/3/2019  
75 Sampreet Laxman Jamagoud Laxman Jamahoud 277 VI 1157 30/3/2019  
76 Avinash Ravindra Mane Ravindra Mane 1955 III 1158 30/3/2019  
77 Aditi Amit Bodake Amit Bodake 749 V 1159 30/3/2019  
78 Sarvesh Sanjay Jadhav Sanjay Jadhav 79 VII 1161 30/3/2019  
79 Shlok Prashant Nimbalkar Prashant Nimbalkar 1918 III 1162 30/3/2019  
80 Tanvi Vivek Agrawal Vivek Agrawal 2189 III 1163 30/3/2019  
81 Gayatri Tirthram Varma Tirthram Varma 1265 VIII 1164 30/3/2019  
82 Vedant Vasudev Jadhav Vasudev Jadhav 2721 VI 1165 30/3/2019  
83 Aaradhya Umesh Gade Umesh Gade 4093 I 1166 30/3/2019  
84 Sai Prasad Sawant Prasad Sawant 3376 III 1167 30/3/2019  
85 Swara Sandeep Yadav Sandeep Yadav 2272 V 1168 30/3/2019  
86 Sai Pravin Kute Pravin Kute 18 VIII 1171 30/3/2019  

April

Sr.No. Student Name Name of Parent G.R. No. Class in which student left TC No. Issue Date Remarks
87 Onkar Pravin Kulkarni Pravin Kulkarni 3852 I 1172    
88 Arnvav Kalpesh Mane Kalpesh Mane 3892 I 1173    
89 Sairaj Sangram Jagtap Sangram Jagtap 4234 I 1174    
90 Anushka Bibhishan Pawar Bibhishan Pawar 3081 VII 1175    
91 Adi Ajay Shinde Ajay Shinde 739 V 1176    
92 Arya Suyog Ghadage Suyog Ghadage 2273 V 1177    
93 Grishma Ganesh Badagu Ganesh Badagu 1339 VII 1178    
94 Sarthak Dattatray Kadu Dattatray Kadu 3689 IV 1179    
95 Nihal Vishal Shelar Vishal Shelar 1380 IV 1180    
96 Yash Sagar Kadam Sagar Kadam 227 VII 1181    
97 Samarth Vikas Kamthe Vikas Kamthe 2124 III 1182    
98 Shauryan Ravikant Bhore Ravikant Bhore 3720 III 1183    
99 Yash Shivaji Lohakare Shivaji Lohakare 979 V 1184    
100 Vedika Sagar Kadam Sagar Kadam 658 V 1185    
101 Parth Vijaykumar Kalaria Vijaykumar Kalaria 2997 V 1186    
102 Sejal Maruti Dhanawade Maruti Dhanawade 3256 IX 1188    
103 Anshuman Rahul Kadam Rahul Kadam 2081 III 1189    
104 Aditya Ajit Joshi Ajit Joshi 4243 VII 1190    
105 Vedant Nilesh Konde Nilesh Konde 3587 II 1191    
106 Aadesh Amol Kadam Amol Kadam 3007 II 1192    
107 Nidhi Prashant Chaudhari Prashant Chaudhari 3049 VI 1193    
108 Swara Prashant Wakchaure Prashant Wakchaure 1488 III 1194    
109 Ishant Ganesh Sonawane Ganesh Sonawane 3957 I 1195    
110 Atharva Sanjay Gaikwad Sanjay Gaikwad 3048 IV 1196    
111 Gorakshanath Vijay Khirid Vijay Khirid 1956 III 1197    
112 Prasad Tanaji Beldare Tanaji Beldare 764 V 1198    
113 Tanish Nitin Chawde Nitin Chawde 621 V 1199    
114 Tushar Chanrashekhar Shelar Chandrashekhar Shelar 563 VIII 1200    
May
June
July
August

© 2018 . All Rights Reserved | Designed And Developed by Digital Content Development DCD-ARQAC, JSPM-TSSM, Pune. Visitor Count - 82928